Курортен комплекс Боровец

 

Предстоящи събития    Минали събития

 

За Боровец като омайно, чисто, ухаещо на смола и планински цветя място Боровец е най-старият планински курорт на Балканите. Възникнал в края на 19 век, открит за хората и любителите на планината от самоковци, завършили медицина в Швейцария и завърнали се в родна България да лекуват и създават новия свят след Освобождението от турско робство на изстрадалата ни 5 века Родина!

През 1892г. правителството на Стефан Стамболов предприема идея за лекуването на болни да се намери подходящо място в планината като за тази цел възлага на д-р Пискюлиев Христов и Хаканов да обиколят България и да намерят място за санаториум.

През това време кметът на Самоков Дюкмеджиев построява в землището на района една дъсчена барака за да почива тук неговата съпруга заболяла от туберкулоза.

Резултатите били предадени на лекарите Хаджистамов и Кокошков завършили в странство и завърнали се в Родината да лекуват.

Бързо се задвижили нещата и в 1897г. Самоковска община построила хотел и ресторант към него. Димитър Хаджистамов построил за семейството си лятна вила за отдих и това е първата вила в курорта тогава наричан Чамкория заради изобилието от борови гори .

Следва указ на Самоковска община, с който се разрешава на частни лица да закупуват и застрояват площ 42кв.м - и срещу годишен наем 30ст. за квадратен метър. И така Боровец е изграждан в продължение на 120 години като е оформен и като административен център.

Цяла история е какво е постигнато и изградено на територията на днешен Боровец.

Вилите, хотелите, ски пистите, влековете административните: болничен център, поща, ВИК, Кабинкова въжена линия множество къщички предлагащи храна и подслон, ски училища, разнообразни писти за малки и големи, за начинаещи и напреднали.

Курортът Боровец разполага с прекрасни обекти за разглеждане в свободното време.

Ето и някои от тях: В самото начало на курорта идвайки от София се намира малката дървена черква без която не би могло да се обяви Боровец за населено място! Скрита в гората, тя привлича с красивия си външен вид много посетители.

Много съдби са преплетени в изграждането на Боровец /Чамкория/. Построяването на царския дворец "Бистрица", Дворецът Ситняково", който беше и дом на писателите по някое време, дворецът "Саръгьол" в блризост до езерата - едноимени, красив със стаите пълни с картини - акварели от български художници и множество препарирани животни - разположен на царския път, построен някога от сръбски военнопленници стигащ чак до билото на планината в Източна рила под връх Манчо и път по който царят някога е стигал с файтон до южния фронт!

Целият Боровец е презастроен на този етап като тук се намират и най-новите хотели Самоков, Рила, Ледените ангели, Алпина и много други. След царския дворец са построени нови хотели и от тук започват пистите, които стигат до Маркуджик едно две и три. Пистите са правени специално за кръг от Световното по ски алпийски дисциплини през 1982г. заедно с кабинковата въжена линия за, която заслуга имат изцяло Петър Попангжелов - баща и Иван Шехтов проектирал мястото за пистите и КВЛ отличен познавач на планината терените и за ски, учил в Германия, живял в Китцбюл и усвоил перфектно как да изглежда мястото, създател на Планинска спасителна служба купа "Отечествен фронт" съдия на, множество ски състезания, написал първия пътеводител на Рила, първия гидовник на алпиниста, първи изкачвания на Мальовица, спомогнал за създаване на алпийска школа "Мальовица" сега "Христо Проданов" направил първата релефна карта на Рила планина, работил заедно със своя най-голям приятел и съмвишленик Михаил Кръшняк първият фотограф-художник и документирал със снимков материал цялата история на ските алпинизма и създал първия календар с планински пейзажи !

Наравно с него е бил и Георги Белстойнев - художник, който също е давал мило и драго да се строи в планината и е нарисувал всички хижи, езера,заедно са изнасяли материали за строежите на х. Мусала, заслон Ледено езеро, заслон "Страшно езеро", строежа на х. Седемте езера и люпилнята за рибки там!

В Боровец са проведени множество Европейски, Световни първенства по ски алпийски дисциплини, радвахме се на Ингемар Стенмарк светилото в ски спорта, Двамата братя Ив и Стив Мер, Боян Крижай и много други.

Това са едни от най-обичащите планината самоковци, за които години наред тя е била техен дом спасение и опазване. Заедно с тях са Иван Чешмеджиев бивш директор на фабрика "Самоковска комуна" който 35 години е бил председател на ски секцията в Самоков, допринесъл много за развитието на ски спорта в Самоков, Верен Ваклинов един от създателите на клуб "Рилски скиор" и ентусиаз за развитието му през целия си съзнателен живот. Методи Паунов кмет на гр Самоков 1973г./1981г. през което време той е организирал построяването на пътя Боровец - София и Боровец - Бели Искър, построено електрозахранването и водоснабдяване на курорта Боронец, работил за развитието на туризма в Рила планина и дългогодишен Председател на ТД "Рилски турист" построил х. "Шумнатица" и изцяло организирал подготовката за Световната купа по ски алпийски дисциплини 1981г.

Друг заслужил уважението на гражданите на Самоков е Михаил Янков завършил машинно инженерство работил много върху инфраструктурата на Боровец - хотелите Бреза, Мура, Ела и огромните Рила Самоков сложил основите на първия опитен лифт!

Борис Тончев един от най-добрите ски съдии председател на съдийската колегия, планинар и секретар повече от 20 години.

Иван Пешин занимавал се активно със ски,колоезсене футбол и от 1966г Председател на "Рилски спортист" допринесъл много за развитието на инфраструктурата на Боровец, спортното училище.

Никола Велчев Един от най-достойните в нашия град в спорта и развитието на Боровец като ски център, обучил и създал най-добрите скиори на България Петър Попангелов, Димитър Ангелов и Петър Ангелов - син, Допринесъл за изграждане на скишанцата в Боровец, допринесла за оформянето на Европейските победители в ски скока Брейчев и Божичков, Захари Сотиров.

Боровец е вратата към Рила планина. Още от царско време 1932г са правени изкачвания на Балканския първенец Мусала като тогава по поръчка на цар Борис е изградена наблюдателницата на връх Мусала и осъществена и телефонна връзка с двореца Бистрица за сведения за времето и движение на туристи.

Още тогава по това време са се оформяли и първите смели скиори, които са се обучавали от австрийски треньор и тяхната смелост и себеотдаване са били безкрайни. Това е Димитър Марков, който печели през 1940г. всички алпийски комбинации, участва в Кортина - Италия 1941. и е бил непобедим в дисциплините си! Работил изцяло като треньор съзсдал много добри спор тисти!

Георги Дойков за когото казват,че е бил всестранно развит спортист.Дълги години той отдава на организацията и съдийстването на белия спорт!

Д-р Иван Кондоферски е един от радетелите за ски спорт сред армията и особено за придвижване в планината. Боровец е свидетел на десетилетия провеждани армейски състезания. Като зъболекар служи в 7 Дивизионен артилерийски полк и кат командир допринася за победите в армейските състезания в планината!!! Осем години е Общовойскови шампион!

В Боровец до лифта ще видите и къщичката и ски училището на друг радетел на алпийските ски, Ресми Ресмиев. Който освен Олимпиец е и участник в прякото изграждане на Кабинковата въжена линия в Боровец.

Ако трябва всички да изброявам, то те са толкова много, че ще ги спомена по имена, защото са заслужили със своята преданост към най-хубавия спорт - ските!

И това вълнение за нас когато сме ги наблюдавали по пистите в Боровец и Маркуджиците. Георги Варошкин-ски спортът смисъл на живота до преподавател в НСА катедра ски! Обучил и възпитал много скиори!

Лилия Шуманова

 

joomlamodniyportal.ru

 

 

Kak da stigna    Курортен комплекс Боровец - панорама 360°